Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
PayPal payments
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Google Tag Manager
Track device being used
Incremental Encoder SOI58-H/S3 SIL3/PLe
Price on request
Prices plus VAT plus shipping costs
Delivery time 60 Workdays
More Options Fewer options
Order code
SOI 58 HK 7,3 1 1 0 A 1024 2 6 S3 H 01
The mechanical angular position of the hollow shaft is sensed and translated into SINUS/COSINUS... more
Product information "Incremental Encoder SOI58-H/S3 SIL3/PLe"
The mechanical angular position of the hollow shaft is sensed and translated into SINUS/COSINUS signals. The digital square-wave pulses are calculated from these signals. The design meets the functional safety requirements of IEC 61508: SIL3 and ISO 13849: PLe (CAT4). The encoder is suitable for safe motor feedback systems according to IEC 61800-5-2.
The rugged aluminum housing is zinc alloy plated and is available with a connector (M12 or M23, both radial) or cable outlet (standard: PVC, 8-pin, radial). The hollow shaft up to 14 mm is made of stainless steel AISI 303.
| Product category: | Rotary encoders |
| Inkremental or absolute: | Incremental |
| Product group: | SOI |
| Design: | 58 mm |
| Flange: | Flange with blind hollow shaft Flange with blind hollow shaft 7,3 mm, tapered 10 % |
| Shaft diameter: | 7,3 mm, tapered 10 % (only at flange HK) 10 mm (only at flange HB) 12 mm (only at flange HB) 14 mm (only at flange HB) Other values at flange HB, e.g. 9.52 mm or 12.7 mm on request |
| Protection class: | IP65 |
| Electrical connection: | 1 x cable, PVC, 8-wire, axial (further cables on request) 1 x cable, PVC, 8-wire, radial (further cables on request) 1 x connector M12, axial 1 x connector M12, radial 1 x connector M23, CCW, axial 1 x connector M23, CCW, radial |
| Cable length in metres: | 0 = connector 2 m 5 m 10 m |
| Housing material: | Aluminium |
| Resolution: | 250 pulses/360° 256 pulses/360° 360 pulses/360° 500 pulses/360° 512 pulses/360° 1000 pulses/360° 1024 pulses/360° 1500 pulse/360° 2000 pulse/360° 2048 pulses/360° 2500 pulses/360° |
| Versorgungsspannung: | 5 VDC 11 to 30 VDC |
| Output signal: | A , B, Z, A/, B/, Z/ or S, C, Z, S/, C/, Z |
| Signal form: | HTL SIN / COS TTL |
| Certification: | PLe SIL3 |
| Special feature: | CAT 4 |
| Electrical and/or mechanical variant: | Standard |
9 Dateien verfügbar.
more
more
Array ( [15] => Array ( [name] => Datenblaetter [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 23609 [description] => Data sheet 17198 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/ee/ca/b0/17198ae0.pdf [size] => 3628564 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [17] => Array ( [name] => Handbücher [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 23611 [description] => Manual 17141 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/db/77/aa/17141ce0.pdf [size] => 13010455 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [19] => Array ( [name] => Zertifikate [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 23651 [description] => TÜV Certificate 17204 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/b8/bd/c7/17204ae0.pdf [size] => 697834 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [21] => Array ( [name] => Step Dateien [files] => Array ( ) ) [16] => Array ( [name] => GSD-ESD-ESI [files] => Array ( ) ) [18] => Array ( [name] => Anleitungen [files] => Array ( ) ) [20] => Array ( [name] => Software [files] => Array ( ) ) [56] => Array ( [name] => Technische Dokumentation [files] => Array ( ) ) [22] => Array ( [name] => Sonstige [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [description] => UKCA Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/89/01/24/16569ae0.pdf ) [1] => Array ( [id] => 23661 [description] => EC Declaration of Conformity [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/8f/74/1f/17199de0.pdf [size] => 68382 [attributes] => Array ( ) ) ) [en_de] => Array ( [0] => Array ( [description] => Reach Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/97/34/49/15286fb0.pdf ) [1] => Array ( [description] => RoHS Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/7f/81/9f/13284hb0.pdf ) [2] => Array ( [description] => POP Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/b0/73/2c/17238ab0.pdf ) ) [globe] => Array ( [0] => Array ( [description] => CE Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/0d/49/0e/12467rx0.pdf ) ) ) ) ) 1
Viewed