No results were found for the filter!
Singleturn Rotary Encoder TRK38/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 38 mm |
| Housing material: | Aluminium |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | Speed monitoring |
Price on request
Ring Encoder LBBK SIL2/PLd | Design: | 50 - 220 mm |
|---|---|
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 22 bits = 4.194.304 steps |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | BiSS-C, EtherCAT FSoE |
| Special feature: | Hollow shaft encoder, Without bearings |
Price on request
Singleturn Rotary Encoder TRK42/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 42 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Rotary Encoder TRK42/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 42 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRK58/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 58 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRK58/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 58 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRK78/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 78 mm, Ex-protective housing |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | EX protection (Atex), PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRK78/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 78 mm, Ex-protective housing |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | EX protection (Atex), PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRK65/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 65 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRK65/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 65 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRK66/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 66 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRK66/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 66 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 12 bits = 4.096 steps, Up to 13 bits = 8,192 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Viewed