No results were found for the filter!
PCB Ring Encoder LBK SIL2/PLd | Design: | 75 - 250 mm |
|---|---|
| Housing material: | PCB solution |
| Resolution: | Up to 22 bits = 4.194.304 steps |
| Interface: | EtherCAT |
| Special feature: | Hollow shaft encoder, PCB solution |
Price on request
Ring Encoder LBK | Design: | 50 - 220 mm |
|---|---|
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 22 bits = 4.194.304 steps |
| Interface: | EtherCAT |
| Special feature: | Hollow shaft encoder, Without bearings |
Price on request
Multiturn Encoder TRK105/C1 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 105 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 12 bits = 4.096 steps, Up to 13 bits = 8,192 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Interface: | EtherCAT |
| Special feature: | Position & speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRK58/C1 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 58 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 12 bits = 4.096 steps, Up to 13 bits = 8,192 steps |
| Interface: | EtherCAT |
| Special feature: | Position & speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRK64/C1 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 64 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 12 bits = 4.096 steps, Up to 13 bits = 8,192 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Interface: | EtherCAT |
| Special feature: | Position & speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRK65/C1 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 65 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 12 bits = 4.096 steps, Up to 13 bits = 8,192 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Interface: | EtherCAT |
| Special feature: | Position & speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRK66/C1 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 66 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 12 bits = 4.096 steps, Up to 13 bits = 8,192 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Interface: | EtherCAT |
| Special feature: | Position & speed monitoring |
Price on request
Viewed