No results were found for the filter!
Multiturn Rotary Encoder TRN79/R2 | Certification: | E1 |
|---|---|
| Inkremental or absolute: | Absolute |
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 79 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Interface: | CANopen |
| Special feature: | CAT 3, Position & speed monitoring, Redundant |
Price on request
Singleturn Rotary Encoder TBN58/R2 | Certification: | E1 |
|---|---|
| Inkremental or absolute: | Absolute |
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 58 mm |
| Housing material: | Aluminium |
| Resolution: | 16384 steps/revolution 14 bit |
| Interface: | CANopen |
| Special feature: | CAT 3, Redundant |
Price on request
Singleturn Rotary Encoder TBN42/C3 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 42 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | 4096 steps/revolution 12 bit, 8192 steps/revolution 13 bit, 16384 steps/revolution 14 bit, 32768 steps/revolution 15 bit, 65536 steps/revolution 16 Bit |
| Interface: | CANopen |
Price on request
Singleturn Rotary Encoder TBN50/C3 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 50 mm |
| Housing material: | Stainless steel |
| Resolution: | 4096 steps/revolution 12 bit, 8192 steps/revolution 13 bit, 16384 steps/revolution 14 bit, 32768 steps/revolution 15 bit, 65536 steps/revolution 16 Bit |
| Interface: | CANopen |
Price on request
Singleturn Rotary Encoder TBN58/C3 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 58 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | 4096 steps/revolution 12 bit, 8192 steps/revolution 13 bit, 16384 steps/revolution 14 bit, 32768 steps/revolution 15 bit, 65536 steps/revolution 16 Bit |
| Interface: | CANopen |
Price on request
Multiturn Rotary Encoder TRN42/C3 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 42 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Interface: | CANopen |
| Special feature: | Position & speed monitoring |
Price on request
Multiturn Rotary Encoder TRN58/C3 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 58 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Interface: | CANopen |
| Special feature: | Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Rotary Encoder TBN36/C2 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 36 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Interface: | CANopen |
Price on request
Singleturn Rotary Encoder TBN37/C2 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 37 mm |
| Housing material: | Stainless steel |
| Resolution: | 4096 steps/360° |
| Interface: | CANopen |
| Special feature: | For axis bolts |
Price on request
Singleturn Rotary Encoder TBN37/S3 SIL2 | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 37 mm |
| Housing material: | Stainless steel |
| Resolution: | 4096 steps/360° |
| Interface: | CANopen Safety |
| Special feature: | For axis bolts |
Price on request
PCB Ring Encoder LBN SIL2/PLd | Design: | 75 - 250 mm |
|---|---|
| Housing material: | PCB solution |
| Resolution: | Up to 22 bits = 4.194.304 steps |
| Interface: | CANopen |
| Special feature: | Hollow shaft encoder, PCB solution |
Price on request
Ring Encoder LBN SIL2/PLd | Design: | 50 - 220 mm |
|---|---|
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 22 bits = 4.194.304 steps |
| Interface: | CANopen |
| Special feature: | Hollow shaft encoder, Without bearings |
Price on request
Viewed