No results were found for the filter!
Ring Encoder LBBT SIL2/PLd | Design: | 50 - 220 mm |
|---|---|
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 22 bits = 4.194.304 steps |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | BiSS-C, PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | Hollow shaft encoder, Without bearings |
Price on request
Singleturn Encoder TRT42/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 42 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRT42/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 42 mm |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | PLd, SIL2 |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRT58/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 58 mm |
| Housing material: | Aluminium, Burnished steel for shielding strong magnetic fields, Stainless steel |
| Resolution: | 8192 steps/360°<), 65536 steps/360°<) |
| Certification: | PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRT58/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 58 mm |
| Housing material: | Aluminium, Burnished steel for shielding strong magnetic fields, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRT78/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 78 mm, Ex-protective housing |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | EX protection (Atex), PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRT78/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 78 mm, Ex-protective housing |
| Housing material: | Aluminium, Stainless steel |
| Resolution: | Bis 16 Bit |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | EX protection (Atex), PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRT65/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 65 mm |
| Housing material: | Aluminium, Burnished steel for shielding strong magnetic fields, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRT65/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 65 mm |
| Housing material: | Aluminium, Burnished steel for shielding strong magnetic fields, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRT66/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 66 mm |
| Housing material: | Aluminium, Burnished steel for shielding strong magnetic fields, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Multiturn Encoder TRT66/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 66 mm |
| Housing material: | Aluminium, Burnished steel for shielding strong magnetic fields, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Measuring range: | 12 bits = 4096 revolutions |
| Certification: | PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Position & speed monitoring |
Price on request
Singleturn Encoder TRT105/S3 SIL2/PLd | Inkremental or absolute: | Absolute |
|---|---|
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 105 mm |
| Housing material: | Aluminium, Burnished steel for shielding strong magnetic fields, Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Certification: | PLd, SIL2, UL |
| Interface: | PROFIsafe over PROFINET |
| Special feature: | CAT 2, Speed monitoring |
Price on request
Viewed