Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
PayPal payments
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Google Tag Manager
Track device being used
Multiturn Rotary Encoder TRA58/R1
Price on request
Prices plus VAT plus shipping costs
Delivery time approx. 60 business days
More Options Fewer options
Order code
TRA 58 W K A R2 360 S A 01
Would you like more? 8
Robust housing (wall thickness 5 mm) made of seawater-resistant aluminium (AlMgSi1) or stainless... more
Product information "Multiturn Rotary Encoder TRA58/R1"
Robust housing (wall thickness 5 mm) made of seawater-resistant aluminium (AlMgSi1) or stainless steel (material: 1.4305 optionally 1. 4404) - Redundant power supply as well as sensors and electronics - Common shaft (measuring axis) with ball bearing, shaft seal and permanent magnets in pre-chamber - Sensor circuit consisting of magnetic sensors and interface electronics in closed main chamber - The contactless electro-magnetic sensor systems are extended by a 12-bit D/A converter so that the measured variable is available as an analogue signal from 0 (4) to 20 mA or 0 to 10 VDC - Electrical connections via plug M12x1.
| Product category: | Rotary encoders |
| Inkremental or absolute: | Absolute |
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 58 mm |
| Flange and shaft: | Clamped flange, shaft 10 mm with flattened area |
| Housing material: | Aluminium |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Signal path: | CCW CW |
| Electrical connection: | Device connector M12 |
| Output signal: | 0-10 VDC 0-20 mA 4-20 mA |
| Certification: | R1 |
| Interface: | Analogue |
| Special feature: | Position & speed monitoring Redundant |
| Electrical and/or mechanical variant: | Standard |
9 Dateien verfügbar.
more
more
Array ( [15] => Array ( [name] => Datenblaetter [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 3621 [description] => Data sheet 15241 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/f3/a1/5b/15241ae0.pdf [size] => 1129987 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [17] => Array ( [name] => Handbücher [files] => Array ( ) ) [19] => Array ( [name] => Zertifikate [files] => Array ( ) ) [21] => Array ( [name] => Step Dateien [files] => Array ( ) ) [16] => Array ( [name] => GSD-ESD-ESI [files] => Array ( ) ) [18] => Array ( [name] => Anleitungen [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 3623 [description] => Installation Instructions 16169 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/d6/bc/08/16169ae0.pdf [size] => 5137980 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [20] => Array ( [name] => Software [files] => Array ( ) ) [56] => Array ( [name] => Technische Dokumentation [files] => Array ( ) ) [22] => Array ( [name] => Sonstige [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [description] => UKCA Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/89/01/24/16569ae0.pdf ) ) [en_de] => Array ( [0] => Array ( [description] => Reach Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/97/34/49/15286fb0.pdf ) [1] => Array ( [description] => RoHS Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/7f/81/9f/13284hb0.pdf ) [2] => Array ( [description] => POP Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/b0/73/2c/17238ab0.pdf ) ) [globe] => Array ( [0] => Array ( [description] => CE Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/0d/49/0e/12467rx0.pdf ) ) ) ) ) 1
Viewed