Singleturn Rotary Encoder TBA58/R1
Prices plus VAT plus shipping costs
Delivery time approx. 60 business days
Order code
Would you like more? 5
Robust housing (wall thickness 5 mm) made of seawater-resistant aluminium (AlMgSi1) or stainless steel (material: 1.4305 optionally 1. 4404) - Redundant power supply as well as sensors and electronics - Common shaft (measuring axis) with ball bearing, shaft seal and permanent magnets in pre-chamber - Sensor circuit consisting of ASICs with Hall elements and interface electronics in closed main chamber - The contactless electro-magnetic sensor systems are extended by a 12-bit D/A converter so that the measured variable is available as an analogue signal from 0 (4) to 20 mA or 0 to 10 VDC - Electrical connections via plug M12x1.
| Product category: | Rotary encoders |
| Inkremental or absolute: | Absolute |
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 58 mm |
| Flange and shaft: | Clamped flange, shaft 10 mm with flattened area |
| Housing material: | Aluminium |
| Signal path: | CCW CW |
| Electrical connection: | Device connector M12 |
| Interface: | Analogue |
| Output signal: | 0-10 VDC 0-20 mA 4-20 mA |
| Electrical and/or mechanical variant: | Standard |
| Special feature: | Redundant |
more
Array ( [15] => Array ( [name] => Datenblaetter [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 2248 [description] => Data sheet 15241 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/f3/a1/5b/15241ae0.pdf [size] => 1129987 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [17] => Array ( [name] => Handbücher [files] => Array ( ) ) [19] => Array ( [name] => Zertifikate [files] => Array ( ) ) [21] => Array ( [name] => Step Dateien [files] => Array ( ) ) [16] => Array ( [name] => GSD-ESD-ESI [files] => Array ( ) ) [18] => Array ( [name] => Anleitungen [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 3333 [description] => Installation Instructions 16169 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/d6/bc/08/16169ae0.pdf [size] => 5137980 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [20] => Array ( [name] => Software [files] => Array ( ) ) [56] => Array ( [name] => Technische Dokumentation [files] => Array ( ) ) [22] => Array ( [name] => Sonstige [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [description] => UKCA Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/89/01/24/16569ae0.pdf ) ) [en_de] => Array ( [0] => Array ( [description] => Reach Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/97/34/49/15286fb0.pdf ) [1] => Array ( [description] => RoHS Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/7f/81/9f/13284hb0.pdf ) [2] => Array ( [description] => POP Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/b0/73/2c/17238ab0.pdf ) ) [globe] => Array ( [0] => Array ( [description] => CE Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/0d/49/0e/12467rx0.pdf ) ) ) ) ) 1