Singleturn Encoder TRK105/S3 SIL2/PLd
Prices plus VAT plus shipping costs
Delivery time approx. 60 business days
Order code
Would you like more? 12
Recording of the angular position and revolutions by means of Hall sensors. Data output plus parameterisation and diagnosis via EtherCAT. Robust housing manufactured from seawater-resistant aluminium or stainless steel - stainless steel shaft - ball bearing with radial shaft seal-sensor circuit consisting of ASIC with Hall elements - electrical connection via M12 connector or cable outlet. In the model series TRK absolute encoders, the EtherCAT interface is integrated according to IEC 61158-2 to 6 and encoder profile CiA DSP406. The use of the CANopen over EtherCAT message and the CANopen encoder profile enable parameter and diagnostic data handling as familiar from CANopen. These are contained in an object directory under the same indices as in CANopen. To achieve the SIL2 level, the TRK/S3 contains a redundant sensor system and additional internal monitoring mechanisms as well as safe communication via the FSoE (failsave over EtherCAT) protocol. The FSoE protocol is implemented according to the Safety over EtherCAT specification ETG.5100 version 1.2.0.
| Product category: | Rotary encoders |
| Inkremental or absolute: | Absolute |
| Single- or Multiturn: | Singleturn |
| Design: | 105 mm |
| Flange and shaft: | Mounting flange, shaft 12 mm with feather key |
| Code type: | Binary |
| Housing material: | Aluminium Stainless steel |
| Resolution: | Up to 16 bits = 65,536 steps |
| Profile: | FSoE, SIL2-certified |
| Electrical connection: | Kx: Cable, x: Length in m M12 connector |
| Electrical and/or mechanical variant: | Protection class IP69K (with cable outlet only) Standard |
| Certification: | PLd SIL2 |
| Interface: | EtherCAT FSoE |
| Special feature: | CAT 2 Speed monitoring |
more
Array ( [15] => Array ( [name] => Datenblaetter [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 3059 [description] => Data sheet 13348 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/dc/6f/a2/13348de0.pdf [size] => 726013 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [17] => Array ( [name] => Handbücher [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 4032 [description] => Manual 13349 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/8a/91/b5/13349le0.pdf [size] => 2957394 [attributes] => Array ( ) ) [1] => Array ( [id] => 23629 [description] => Manual 16798 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/67/9a/4c/16798ae0.pdf [size] => 1043107 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [19] => Array ( [name] => Zertifikate [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 3063 [description] => Certificate Failsafe over EtherCat 15926 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/44/f6/07/15926ae0.pdf [size] => 1164190 [attributes] => Array ( ) ) [1] => Array ( [id] => 3064 [description] => Certificate Failsafe over EtherCat 15933 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/e1/fd/9c/15933ae0.pdf [size] => 1176173 [attributes] => Array ( ) ) [2] => Array ( [id] => 3065 [description] => Certificate Failsafe over EtherCat 15934 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/05/8b/2e/15934ae0.pdf [size] => 1177503 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [21] => Array ( [name] => Step Dateien [files] => Array ( ) ) [16] => Array ( [name] => GSD-ESD-ESI [files] => Array ( [en_de] => Array ( [0] => Array ( [id] => 23708 [description] => ESI file [filename] => https://www.twk.de/media/archive/d8/0e/99/ESI-Datei-TRK-S3.zip [size] => 11121 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [18] => Array ( [name] => Anleitungen [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 3280 [description] => Installation Instructions 16169 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/d6/bc/08/16169ae0.pdf [size] => 5137980 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [20] => Array ( [name] => Software [files] => Array ( [z] => Array ( [0] => Array ( [id] => 3067 [description] => Safety CRC Software [filename] => https://www.twk.de/media/archive/95/91/70/SafetyCRC_V2-0-8.zip [size] => 88758553 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [56] => Array ( [name] => Technische Dokumentation [files] => Array ( ) ) [22] => Array ( [name] => Sonstige [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [description] => UKCA Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/89/01/24/16569ae0.pdf ) [1] => Array ( [id] => 3370 [description] => Kennwertbibliothek (VDMA/Sistema) [filename] => https://www.twk.de/media/archive/b7/40/ac/VDMA_Safety_Library.zip [size] => 84464 [attributes] => Array ( ) ) ) [en_de] => Array ( [0] => Array ( [description] => Reach Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/97/34/49/15286fb0.pdf ) [1] => Array ( [description] => RoHS Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/7f/81/9f/13284hb0.pdf ) [2] => Array ( [description] => POP Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/b0/73/2c/17238ab0.pdf ) ) [globe] => Array ( [0] => Array ( [description] => CE Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/0d/49/0e/12467rx0.pdf ) ) ) ) ) 1