Absolute Encoder TRA50-SA360000WSB01
Prices plus VAT plus shipping costs
Delivery time appr. 3-5 workdays • 4 left in stock
Robust housing (wall thickness 5 mm) made of aluminum or stainless steel - Shaft and ball bearings with shaft seal - Rotor with shaft, gearbox, and permanent magnets mounted in prechamber - Sensor circuit consisting of ASICs with Hall elements and interface electronics housed in sealed main chamber - Rotation detection via absolute multi-turn gear - For protection class IP 69K, the housing is additionally encapsulated - Electrical connections via M12x1 plug or cable (open cable ends).
| Product category: | Rotary encoders |
| Inkremental or absolute: | Absolute |
| Single- or Multiturn: | Multiturn |
| Design: | 50 mm |
| Flange and shaft: | Synchroniser flange |
| Housing material: | Aluminium |
| Signal path: | CW |
| Electrical connection: | S: Gerätestecker M12x1, 8-polig, radial |
| Interface: | Analogue |
| Output signal analogue: | 4 to 20 mA |
| Electrical and/or mechanical variant: | Basic version |
| Special feature: | In stock |
Important shipping information:
The stated shipping dimensions apply only to single products. Detailed information on the overall dimensions of your order is available on request.
| Delivery Information | |
|---|---|
| Weight: | 1,00 kg |
| Width: | 0,23 m |
| Height: | 0,15 m |
| Length: | 0,23 m |
more
Array ( [15] => Array ( [name] => Datenblaetter [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [id] => 215600 [description] => Data sheet 14269 [filename] => https://www.twk.de/media/pdf/63/ca/e1/14269ge0.pdf [size] => 1107540 [attributes] => Array ( ) ) ) ) ) [17] => Array ( [name] => Handbücher [files] => Array ( ) ) [19] => Array ( [name] => Zertifikate [files] => Array ( ) ) [21] => Array ( [name] => Step Dateien [files] => Array ( ) ) [16] => Array ( [name] => GSD-ESD-ESI [files] => Array ( ) ) [18] => Array ( [name] => Anleitungen [files] => Array ( ) ) [20] => Array ( [name] => Software [files] => Array ( ) ) [56] => Array ( [name] => Technische Dokumentation [files] => Array ( ) ) [22] => Array ( [name] => Sonstige [files] => Array ( [en_GB] => Array ( [0] => Array ( [description] => UKCA Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/89/01/24/16569ae0.pdf ) ) [en_de] => Array ( [0] => Array ( [description] => Reach Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/97/34/49/15286fb0.pdf ) [1] => Array ( [description] => RoHS Konform/compliant [filename] => https://twk.de/media/pdf/7f/81/9f/13284hb0.pdf ) [2] => Array ( [description] => POP Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/b0/73/2c/17238ab0.pdf ) ) [globe] => Array ( [0] => Array ( [description] => CE Declaration of Conformity [filename] => https://twk.de/media/pdf/0d/49/0e/12467rx0.pdf ) ) ) ) ) 1